Sinopsis

Rocket Cast er en dansk podcast, hvor Nikolaj Rasmussen (@nikolajr) og Esben Hardenberg (@esbenh) diskuterer teknologi og kultur.

Episodios

  • Rocket Cast 179 - Google Pixel Event

    Rocket Cast 179 - Google Pixel Event

    12/10/2016 Duración: 01h40min

    I denne episode er værterne begge halvsløje, men det forhindrer os ikke i at gå ii kødet på sidste uges Google-event, der kan vise sig at markere starten på en ny epoke hos Google. En hvor de ikke er bange for at konkurrere med Samsung, LG og andre på hardware og hvor kunstig intelligens bliver omdrejningspunktet for vores daglige kontakt med søgegiganten. Vi tager også temperaturen på Samsungs Note 7-nedtur, der tilsyneladende bare ingen ende vil tage, Oculus Connect 3 og Facebook at Work. I anden episode af vores serie om retrogaming fortæller Ami om spillet Beyond Good and Evil og sidst i programmet har vi tips til web automation, udenadslære og oplæsning fra dit (måske) yndlingswebsite. Links - Facebook at Work: https://workplace.fb.com/ - Oculus Connect 3 (The Verge): http://www.theverge.com/2016/10/5/13167954/playstation-vr-review-ps4-psvr-virtual-reality-headset-controllers / - Oculus Connect 3 (Michael Abrash’ keynote): http://www.theverge.com/2016/10/6/13191660/oculus-connect-3-news-recap-mark-zu

  • Rocket Cast 177 - Tabergadgets

    Rocket Cast 177 - Tabergadgets

    28/09/2016 Duración: 01h12min

    I denne episode snakker om cirkelvideo fra Snapchat, svensk moms eller manglen på samme og nyt lir fra GoPro. Ugens tema er tabergadgets og det er ikke helt så simpelt som det lyder. - Snapchat Spectacles (Snap Inc.): https://www.snap.com/news - Snapchat Spectacles (The Verge): http://www.theverge.com/2016/9/23/13039184/snapchat-spectacles-price-release-date-snap-inc - Snapchat Spectacles (Product Hunt): https://www.producthunt.com/tech/spectacles - Svensk lovforslag (iFixit blog): http://ifixit.org/blog/8405/sweden-repair-tax/ - Svensk lovforslag (The Guardian): https://www.theguardian.com/world/2016/sep/19/waste-not-want-not-sweden-tax-breaks-repairs - Nye ting fra GoPro (GoPro): https://gopro.com/ - Nye ting fra GoPro (Wire): https://www.wired.com/2016/09/gopros-karma-drone-new-cameras-look-mighty-hot/ - CloudMagic → Newton: https://blog.cloudmagic.com/2016/09/14/cloudmagic-is-now-newton-and-its-a-big-change/ - Airtame: https://airtame.com - Avegant Glyph: https://www.avegant.com - FLIC knap: https

  • Idé til ny Rocket Cast-aktivitet

    Idé til ny Rocket Cast-aktivitet

    02/10/2014 Duración: 02min

    Vi vil blive rigtig glade for dit input. På linket herunder kan du svare, om du har lyst at være med, lytte med eller ikke synes idéen er noget for dig. https://docs.google.com/forms/d/10DVB... GTD Virtual Study Group: http://www.gtdvsg.com/ Mere Rocket Cast her: Instagram: http://instagram.com/rocketcastdk Web: http://rocketcast.dk/ Facebook: http://www.facebook.com/RocketCast Twitter: http://twitter.com/rocketcast Rocket Cast på iTunes: https://itunes.apple.com/dk/podcast/r... Feed: http://feeds.feedburner.com/rocketcast

Informações: