Sbs Slovak - Sbs Po Slovensky

Informações:

Sinopsis

Listen to interviews, features and community stories from the SBS Radio Slovak program, including news from Australia and around the world. - Po?úvajte rozhovory, ?rty a príbehy z pospolitosti v slovenskom programe Rádia SBS, vrátane správ z Austrálie a zo sveta

Episodios

 • Viete, že krajanské rádiá v Brisbane a Adelaide vysielajú aj v slovenčine?

  30/04/2023 Duración: 22min

  Tiež majú bohatú históriu a program, ktorý sa dá počúvať aj zo záznamu. Ich redaktormi sú dobrovoľníci, pre ktorých je dôležité, aby sme ani na druhom konci zemegule nestratili kontakt so Slovenskom, jeho históriou, tradíciami, a súčasnosťou.

 • Týždeň na Slovensku - súhrn správ k 30.4.2023

  30/04/2023 Duración: 05min

  Zaočkovanosť na Slovensku klesla pod hranicu kolektívnej imunity - - - Narastá počet obéznych - - - Štát volá po nákupe slovenských potravín - - - Domácnosti s nízkym príjmom budú mať nárok na jednorazový príspevok - - - Už aj seniori využívajú internet čoraz častejšie - - - Na Slovensko prichádza nový spôsob platenia v internetových obchodoch - - - Ružička s Fehervarym sa nepridajú do reprezentačného tímu MS - - - Súhrn správ zo Slovenska odznel v programe SBS SLOVAK v nedeľu 30.4.2023

 • Slovenčina znela vlnami SBS takmer 45 rokov

  30/04/2023 Duración: 12min

  Mnohonárodnostné rozhlasové vysielanie stanice SBS prešlo od svojho vzniku v polovici 70.rokov mnohými zmenami. Vyvíjalo sa nielen v závislosti od potrieb komunít, ale aj Austrálie samotnej.

 • 30.4.2023 - SBS NEWS v slovenčine

  30/04/2023 Duración: 05min

  Boje v Sudáne neutíchajú, z krajiny sa podarilo evakuovať ďalších 17 Austrálčanov - - - Kremeľ tvrdí, že na nádrže s palivom v Sevastopole zaútočila Ukrajina - - - Od 1.júla sa menia kritéria pri kúpe prvej nehnuteľnosti - - - Tieto správy odzneli v programe SBS SLOVAK v nedeľu 30.4.2023

 • Chat GPT - služobník, pán, alebo prekliatie?

  23/04/2023 Duración: 13min

  Anglická skratka AI, ktorá sa stále viac objavuje okolo nás, reprezentuje “Artificial intelligence” - teda umelú inteligenciu, ktorá nám má zjednodušiť život. Jeden z jej nástrojov dostal názov ChatGPT.

 • Slovenčina odchádza z SBS, ale v Austrálii zostáva

  23/04/2023 Duración: 15min

  Po revízii jazykového vysielania SBS, ktorej výsledkom je zrušenie niekoľkých programov (vrátane toho nášho) je dôležité, aby sme po slovensky hovorili aj naďalej. A aby náš jazyk, ktorý je súčasťou našej identity a kultúrneho dedičstva nestíchol aj v našich komunitách.

 • Týždeň na Slovensku - súhrn správ k 23.4.2023

  23/04/2023 Duración: 05min

  Expremiér Matovič chce odpustiť dane z príjmu matkám s deťmi do 15 rokov - - - Tatranci majú za sebou najúspešnejšiu zimnú sezónu za posledné desaťročia - - - Hasiči, záchranári a policajti dostanú techniku na ochranu života, zdravia a majetku občanov - - - Na Slovensku ročne pribúda 40 tisíc onkologických pacientov. Deň narcisov bol opäť príležitosťou pomôcť im.

 • ANZAC DAY - významný a dojímavý deň v Austrálskom kalendári

  23/04/2023 Duración: 08min

  Nie je veľa štátnych sviatkov, ktoré sa oslavujú v ten istý deň - naprieč celou Austráliou. Ale najbližší utorok 25.apríl takým je. Dostal prívlastok ANZAC na pamiatku tých, ktorí za úsvitu 25. apríla 1915, sotva deväť mesiacov po vypuknutí prvej svetovej vojny, pristáli na Gallipoli, kde mali pomôcť zvrátiť smerovanie histórie.

 • 23.4.2023 - SBS NEWS v slovenčine

  23/04/2023 Duración: 08min

  Vo veku 89 rokov zomrel komik Barry Humphries, známy aj ako Dame Edna - - - Premiéri Austrálie a Nového Zélandu hovoria o posilňovaní bilaterálnych vzťahov - - - Rusko a Nemecko si vzájomne vyhostili diplomatov - - - Boje v Sudáne pokračujú aj napriek dočasnému prímeriu - - - Tieto správy odzneli v programe SBS SLOVAK v nedeľu 23.4.2023

 • Dr James Parkinson pred vyše 200 rokmi ako prvý popísal “trasľavú obrnu”

  16/04/2023 Duración: 18min

  A hoci lekárska veda odvtedy výrazne pokročila, na Parkinsonovu chorobu - ako ju poznáme dnes, stále nie je liek. Aká je to choroba, aký je s ňou život a prečo je dôležitá včasná diagnostika - keď sa ešte nedá vyliečiť, sme pri príležitosti svetového dňa Parkinsonovej choroby hovorili s neurobiologičkou Dominikou Fričovou, ktorá istý čas pôsobila v zahraničí.

 • Týždeň na Slovensku - súhrn správ k 16.4.2023

  16/04/2023 Duración: 07min

  Ukrajinská pšenica smerujúca do Afriky sa dostala aj na slovenský trh, a využili to výrobcovia. Poľnohospodári trpia - - - Ak by sa voľby uskutočnili v marci, vyhral by ich Smer expremiéra Róberta Fica, naznačuje prieskum - - - Prezidentka sa vyjadrila ku kauze prístupu k utajovaným dokumentom zo zahraničia - - - Slovenská pálenka výrazne zdražie - - - Niektoré extraligové kluby by si vedeli predstaviť ligu bez Slovanu a Zvolena

 • Rozhodnutie Najvyššieho súdu dáva nádej držiteľom dlhodobých dočasných víz v Austrálii

  16/04/2023 Duración: 06min

  Právni experti tvrdia, že rozhodnutie Najvyššieho súdu o využití právomocí ministra pre imigráciu, ktorý môže v určitých prípadoch rozhodovať o udelení či zamietnutí víz, má potenciál znovu otvoriť stovky podobných vízových prípadov.

 • 16.4.2023 - SBS NEWS v slovenčine

  16/04/2023 Duración: 10min

  Tisíce Austrálčanov budú za bez-doplatkovým lekárom cestovať. Len 35 percent z nich ponúka bulk billing - - - Poslanci v NSW boli predmetom proti-korupčných razií - - - S blížiacim sa referendom o Hlase pôvodných obyvateľov v parlamente sa zosilňuje aj kampaň tých, ktorí sú proti jeho založeniu - - - V NHL sa skončila základná časť, o Stanley Cup môžu v play-off zabojovať 4 Slováci - - - A slovenské tenistky nepostúpili na finálový turnaj Pohára Billie Jean King.

 • Veľkonočná Glória by nebola Glóriou, keby jej nepredchádzalo Kyrie Eleison

  09/04/2023 Duración: 32min

  Tvrdí katolícky kňaz Martin Šafárik, ktorý v roku 2008 prežil niekoľko mesiacov v Austrálii. Slováci v komunite svätých Cyrila a Metoda v Lidcombe si ho pamätajú aj ako speváka, ktorého lákali aj do Sydneyjskej opery. On však sníval o duchovnom živote a tak utekal domov, odkiaľ sme o ňom počuli len zriedka.

 • Desiatky detí, ktoré boli počas invázie odvezené do Ruska, sa vrátili domov

  09/04/2023 Duración: 05min

  Najmenej 31 detí sa stretlo so svojimi rodinami po tom, čo boli odvezené z okupovaných oblastí Ukrajiny do Ruska. Niektoré boli adoptované ruskými rodinami, iné boli ponechané v táboroch. Moskva ich odvoz prezentuje ako humanitárny čin s úmyslom zachrániť deti pred vojnou.

 • 9.4.2023 - SBS NEWS v slovenčine

  09/04/2023 Duración: 11min

  Premiér Anthony Albanese zaželal Austrálčanom radostnú Veľkú Noc - - - Svätý Otec počas sobotnej vigílie hovoril o nádeji a mrazivom vetre vojny - - - V Tel Avive pokračujú protesty - - - Irán inštaluje kamery na monitorovanie zahalenosti žien - - - Na Ukrajinu sa vrámci záchrannej misie vracajú deti z Ruska - - - Jason Day je aj napriek poklesu stále najlepším Austrálčanom na golfovom turnaji US Masters 2023

 • Veľká noc je veľkým kresťanským sviatkom.

  04/04/2023 Duración: 20min

  Pred pár rokmi sme hovorili s etnologičkou Katarínou Nádaskou o tom, ako to počas Veľkej noci vyzerá na Slovensku a aké symboly (pohanské či kresťanské) nás v tomto čase obklopujú. Poďte si s nami zaspomínať na tie najkrajšie.

 • What are Ramadan and Eid and how are they celebrated in Australia? - Čo je Ramadán a Eid a ako sa oslavujú v Austrálii?

  04/04/2023 Duración: 10min

  Have you ever wondered about the significance of Ramadan and Eid in Islamic culture? And, how important are these celebrations to your Muslim colleagues, friends, or neighbours? - Zamysleli ste sa niekedy nad významom Ramadánu a Eidu v islamskej kultúre, a aké dôležité sú tieto oslavy pre vašich moslimských kolegov, priateľov alebo susedov?

 • Viete čo je “ambréľ”? Presne to isté, čo parazól, alebo dáždnik.

  02/04/2023 Duración: 26min

  Slovenské nárečia sú síce nespisovnou formou reči, ale ich hodnota z hľadiska našej kultúry a histórie je nespochybniteľná. Dialektologička Katarína Balleková z Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra SAV tvrdí, že nás spájajú nielen s miestom nášho pôvodu v zemepisnom ponímaní, ale aj so zvykmi a históriou nášho rodiska.

 • Týždeň na Slovensku - súhrn správ k 2.4.2023

  02/04/2023 Duración: 04min

  Slovenskí politici opäť cestovali na Ukrajinu - - - OĽaNO vstúpi do koalície iba so stranou, ktorá voličom vyplatí 500 eur - - - O kontroverznom zákaze nedeľného predaja sa bude rokovať až v máji - - - V Banskej Štiavnici sa koná séria benefičných podujatí na podporu požiarom poškodených budov.

página 1 de 25